Historia

Historia obecności Coca-Coli w Polsce

Po raz pierwszy

1957

Po raz pierwszy Coca-Cola zawitała do Polski w 1957 r. na Targi Poznańskie. Później pojawiła się w latach 60-tych, najpierw w opowieściach rodaków podróżujących za zachodnią granicę, później w sklepach Pewexu i Baltony, gdzie była dostępna za dewizy. Najmłodsi już tego nie pamiętają, ale w tamtych czasach była synonimem luksusu i wolności.

 

1972

Dopiero w 1971 r. za rządów Edwarda Gierka do Polski na negocjacje przyjechał rzymski przedstawiciel The Coca-Cola Company. W lipcu 1972 r. ruszyła produkcja Coca-Coli w Warszawie. Od tego czasu Coca-Cola produkowana była na licencji przez polskie zakłady piwowarskie w Warszawie. Wkrótce produkcję Coca-Coli rozpoczęły również browary w Zabrzu (od 1973 r.) i Tychach (od 1978 r.)


za rządów Edwarda Gierka

W październiku 1972 r. Huta Szkła w Wołominie uruchomiła produkcję pierwszych butelek, a Zakład Tworzyw Sztucznych ERK w Bieluniu Starym zaczął produkować specjalne 24-gniazdowe skrzynki.


Plakat Coca Cola


1976-1990

Zapotrzebowanie na Coca-Colę przerasta oczekiwania. W 1976 r. produkcja roczna osiągnęła 176 hektolitrów. Nie ma się czemu dziwić, skoro gazety podają takie oto informacje:

„Już od wczoraj można kupić litrową butelkę Coca-Cola w „Supersamie” i sklepach delikatesowych w Warszawie. Cena butelki wynosi 19 zł, a kucja - 8 zł.” – donosiło Życie Warszawy 25 maja 1976 r.

Nowy napój szybko zyskał popularność w kręgach tzw. „awangardy”. Na rosnącą popularność napoju wpływ miało także hasło „Coca-Cola to jest to!” stworzone przez Agnieszkę Osiecką w 1982 r.

1991

Na pierwszą bezpośrednią inwestycję Coca-Cola w Polsce trzeba było czekać do 1991 r. W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie powstało pierwsze biuro firmy Coca-Cola Poland sp. z o.o. Początkowo firma zatrudniała tylko 15 osób.

Nic dziwnego, rynek gazowanych napojów orzeźwiających był wtedy jeszcze słabo rozwinięty. Średnie roczne spożycie napojów Coca-Coli wynosiło zaledwie 0,8 litra na jednego mieszkańca. Dla porównania: w 2008 r. wartość ta wyniosła ponad 25,5 litra na mieszkańca.

Pierwsze biuro

1991 – 1992

W prasie głośno o wielkich inwestycjach amerykańskiego koncernu Coca-Cola w Polsce, postrzeganych jako przejaw stabilizacji na naszym rynku. W tym czasie powstaje sześć spółek działających w różnych rejonach Polski:
6 spółek różni właściciele

  • Coca-Cola Poland Ltd. (Radzymin), z oddziałami w Gdyni i Niepołomicach, należąca do firmy The Coca-Cola Company;
  • Warszawa Coca-Cola Bottlers Ltd. (Warszawa), spółka joint-venture firmy Ringness z Norwegii oraz The Coca-Cola Export Corporation;
  • Coca-Cola West Poland sp. z o. o. (Środa Śląska), z oddziałem w Poznaniu, należąca do firmy Coca-Cola Erfrischungsgetraenke GmbH z Niemiec;
  • Bydgoszcz Coca-Cola Bottlers Ltd. (Bydgoszcz), spółka joint-venture firmy Ringness i miejscowej firmy Pubrex;
  • Łódź Coca-Cola Bottlers Ltd. (Łódź), spółka joint-venture pomiędzy Brau-Beteiligung AG z Austrii oraz grupą Marszalkowski z Niemiec;
  • Lublin Coca-Cola Bottlers (Lublin), należąca do firmy Ringness;

1992

Jednocześnie Coca-Cola znacznie rozszerzyła ofertę. W 1992 r. rozpoczęto produkcję napojów Fanta i Sprite. W tym samym roku nowo otwarta fabryka w Radzyminie dysponowała już linią produkcyjną puszek i plastikowych butelek o pojemności 2l.

1995-1996

Majątek w/w spółek oraz prawa do produkcji i dystrybucji na terenie Polski został nabyty przez australijską firmę Coca-Cola Amatil, jednego z kluczowych rozlewców systemu Coca-Cola na świecie. Wszystkie sześć spółek nadal zachowało odrębność prawną.

1998

W lipcu 1998 r. nastąpił podział Coca-Cola Amatil i utworzenie Coca-Cola Beverages, która stała się tym samym właścicielem wszystkich sześciu spółek w Polsce.

Miesiąc później nastąpiła konsolidacja 6 niezależnych spółek w jedną: Coca-Cola Beverages Polska sp. z o.o.

2000

W wyniku połączenia spółek: Coca-Cola Beverages, Hellenic Bottling Company oraz Molino powstała Coca-Cola Hellenic Bottling Company. Firma ta automatycznie stała się również właścicielem skonsolidowanej spółki Coca-Cola Beverages Polska sp. z o.o.

logo Coca Cola

2004

W październiku 2004 r. firma w Polsce zmieniła nazwę na Coca-Cola HBC Polska sp. z o.o.

Historia Coca-Coli to prawdziwy przykład „amerykańskiego snu”. Napój sprzedawany początkowo przez aptekarza w szklankach po 5 centów, po 125 latach stał się najlepiej rozpoznawalną marką na całym świecie i dziś można go znaleźć niemal w każdym zakątku ziemi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii napoju Coca-Cola, kliknij tutaj.